Polski Związek Szachowy

Ministerstwo Sportu i Turystyki

Rozdział 5: Walka o inicjatywę - przełomowe momenty w partii (m Piotr Mickiewicz, mm Leszek Ostrowski)

 

Motto: 

Wybitni szachiści doskonale wiedzą, jak ważna jest inicjatywa i w walce o nią nie cofają się przed poświęceniami.

Ćwiczenia wprowadzające

Poniżej zamieszczono 6 diagramów z krytycznymi pozycjami z wykładu. Na przeanalizowanie każdego z nich powinno się poświęcić nie więcej niż 10 min. Rozwiązania można znaleźć w komentarzach do partii.

Zadanie 1
Byrne - Fischer, 1963

18...?
Jak utrzymać inicjatywę?

Zadanie 2
Rausis - Danielsen, 1995

25...?
Jak utrzymać inicjatywę?

Zadanie 3
Kasparow - Short, 1994

18.?
Jak utrzymać inicjatywę?
Trudne!

Zadanie 4
Short - Sałow, 1995


15...?
Jak utrzymać inicjatywę?

Zadanie 5
Shirow - Kramnik, 2000


22.?
Jak utrzymać inicjatywę?

Zadanie 6
Aronian - Anand, 2007


22...?
Jak utrzymać inicjatywę?

Wstęp

Wybitni szachiści doskonale wiedzą, jak ważna jest inicjatywa i w walce o nią nie cofają się przed poświęceniami. Ofiary pionka, jakości czy też figury za zwiększenie aktywności są często spotykane w partiach współczesnych arcymistrzów. Niestandardowe zagrania i umiejętne wymiany również skutecznie wspomagają walkę o inicjatywę lub też są pomocne w neutralizowaniu agresywnych zamiarów przeciwnika. Nieodzowna w walce o inicjatywę jest umiejętność wyczucia tzw. krytycznych, przełomowych momentów w partii. Są to niezwykle ważne chwile podczas gry, kiedy nie wystarcza już ogólna ocena pozycji i obliczanie krótkich wariantów. Konieczna jest maksymalna koncentracja, głęboka ocena pozycji i znalezienie jedynej prawidłowej kontynuacji, dającej szanse na sukces. Dobre
wyczucie przełomowych momentów w grze świadczy o klasie gry zawodnika i jego aktualnej formie. Szachy współczesne to przede wszystkim szachy aktywne!

Walka o inicjatywę toczy się często już od pierwszych posunięć, a tempo akcji ma duże znaczenie. Aktywne figury zwiększają szanse na wygraną i mistrzowie chętnie oddają materiał za inicjatywę. Poniższe przykłady ilustrują jej znaczenie w kluczowych momentach w partii. Na początek dwa przykłady z klasyki.

A teraz przykłady bardziej współczesne.

Linki zagraniczne 2

 Chess-News
 Chess 24
 Tablice Nalimova
  
  
  
  
  
  
  

 

Copyright PZSzach.org.pl