Motto:
Zadanie 4
Short - Sałow, 1995
Zadanie 5
Shirow - Kramnik, 2000
Zadanie 6
Aronian - Anand, 2007
Wstęp
Wybitni szachiści doskonale wiedzą, jak ważna jest inicjatywa i w walce o nią nie cofają się przed poświęceniami. Ofiary pionka, jakości czy też figury za zwiększenie aktywności są często spotykane w partiach współczesnych arcymistrzów. Niestandardowe zagrania i umiejętne wymiany również skutecznie wspomagają walkę o inicjatywę lub też są pomocne w neutralizowaniu agresywnych zamiarów przeciwnika. Nieodzowna w walce o inicjatywę jest umiejętność wyczucia tzw. krytycznych, przełomowych momentów w partii. Są to niezwykle ważne chwile podczas gry, kiedy nie wystarcza już ogólna ocena pozycji i obliczanie krótkich wariantów. Konieczna jest maksymalna koncentracja, głęboka ocena pozycji i znalezienie jedynej prawidłowej kontynuacji, dającej szanse na sukces. Dobre
wyczucie przełomowych momentów w grze świadczy o klasie gry zawodnika i jego aktualnej formie. Szachy współczesne to przede wszystkim szachy aktywne!
Walka o inicjatywę toczy się często już od pierwszych posunięć, a tempo akcji ma duże znaczenie. Aktywne figury zwiększają szanse na wygraną i mistrzowie chętnie oddają materiał za inicjatywę. Poniższe przykłady ilustrują jej znaczenie w kluczowych momentach w partii. Na początek dwa przykłady z klasyki.
A teraz przykłady bardziej współczesne.
Copyright PZSzach.org.pl